PİLİ KIŞA HAZIRLAMA


Soğuk havaların başlamasıyla birlikte birçok sürücü, aküleri boşaldığında ve arabanın marşını çalıştıramadığında bir sorunla karşı karşıya kalır. Tabii ki, bu, özellikle araba en uygunsuz anda çalışmayı reddederse, elverişsizdir. Pili kışa hazırlamak, gelecekte bu tür hoş olmayan anlardan kaçınmanıza izin verecektir.
Akü bakımı, arabanızı kışa hazırlamada önemli bir adımdır . Gerçek şu ki, kışın soğuk bir akünün motoru kalın yağla çalıştırması gerektiğinde akü üzerindeki yük artar. Şarj işlemi yalnızca pil ısındığında ve yalnızca hareket halindeyken başlar (boşta şarj olmaz).

Akünün kışa hazırlanması iki aşamada gerçekleştirilir:
 1. Bataryayı şarj cihazı ile şarj etmek ve elektrolit yoğunluğunu normlara uygun hale getirmek.
 2. Akünün (kısaltması akü olarak kısaltılır) motor bölmesinde özel yalıtım malzemeleri ve cihazları kullanılarak yalıtılması.
Ve bu makalenin sonunda , pili kışa nasıl hazırlayacağınıza dair bir video talimatı bulabilirsiniz .
1
Kışa hazırlık için pili şarj etme


Bir araba aküsünü şarj etmek, onu kışa hazırlamada önemli bir adımdır. Sitemizde bu konuyla ilgili ayrıntılı bir kılavuz zaten var , bu nedenle bu makalede yalnızca ana noktaları ele alacağız. Araç aküsünün performans açısından nasıl kontrol edileceğini bilmek de gereksiz olmayacaktır .
Bu nedenle, pili arabadan çıkardıktan sonra, kasanın yüzeyinde olabilecek kirleticilerden temizlenmesi gerekecek ve teması iyileştirmek için terminaller zımpara kağıdı ile temizlenmelidir.
Pili şarj etmeden önce, mümkünse kutuların (doldurma delikleri) tapalarını sökmeniz ve içindeki elektrolit seviyesini kontrol etmeniz gerekir. Elektrolit, plakaları 10-15 mm örtmelidir. Seviye yetersizse, her bir kutuya damıtılmış su eklemek gerekir.
Ardından, pili şarj edin. Şarj için modern bir araç akü şarj cihazı kullanıyorsanız (şarj cihazı olarak kısaltılır), bu konuda karmaşık bir şey yoktur. Birkaç basit kurala uymanız yeterlidir:
 • Aküdeki doldurma ağızları açık olmalıdır (yani fişler vidasız bırakılmalıdır).
 • Şarj cihazını aküye bağlarken kutuplara dikkat edin: kırmızı kabloyu akünün artı kutbuna ve siyah kabloyu eksi kutbuna bağlayın. Bağlanırken kutupları ters çevirmemek önemlidir, çünkü her şarj cihazının buna karşı koruması yoktur ve bu da arızasına neden olabilir.
 • Şarj cihazını aküye bağladıktan sonra açabilirsiniz.
 • Pili iyi havalandırılan bir alanda şarj edin. Birçok otomatik şarj cihazının, şarj sırasında elektrolitin güçlü bir şekilde kaynamasına izin vermemesine rağmen, pili konut dışı bir alanda şarj etmek yine de daha iyidir. Örneğin, bir garajda, sıcak bir sundurmada veya en kötü ihtimalle bir koridorda.
 • Yaklaşık araç aküsü şarj süresi 12-13 saattir.
Şarj işleminin sonunun kesin bir işareti, elektrolitten gaz kabarcıklarının salınmasıdır.

Aküdeki elektrolit yoğunluğu nasıl arttırılır?
Aküdeki elektrolit yoğunluğu nasıl arttırılır?
Pili şarj cihazından çıkardıktan sonra pilin en az bir saat beklemesi gerekir. Ancak bundan sonra her bankadaki elektrolit yoğunluğunu bir hidrometre ile ölçmek mümkündür (daha fazla ayrıntı için aşağıdaki videoya bakın).
Elektrolitin normal yoğunluğunun 1,26-1,27 g/ cm3 aralığında olduğu kabul edilir , ancak pilin kışın donmaması için 1,18 g / cm3'ten düşük olmaması gerekir . Pil kutularından herhangi birinde yoğunluk çok düşükse, yoğunluğu artırılmış bir elektrolit ekleyerek (otomobil bayilerinde satılır) arttırılmalıdır.
İşlemin sonunda akünün kışa iyi hazırlandığından emin olmak için akü terminallerindeki voltajı ölçmeniz gerekir. Bu, DC voltaj moduna ayarlanmış herhangi bir voltmetre veya dijital multimetre ile yapılabilir. Aracın kış çalışması sırasında normal bir motor çalıştırması için akü terminallerindeki voltaj en az 12,6 volt olmalıdır.

Pili kış için ısıtmak
Pili kış için ısıtmak


Aküyü kışa hazırlarken motor bölmesindeki yalıtımına da dikkat etmek çok önemlidir. Rusya'da en popüler olan iki tür ısıtıcıdır:
 1. Isı yalıtımlı malzemelerden yapılmış ve termos prensibi ile çalışan piller için pasif "Termocases" ve "Kürk mantolar";
 2. Otomotiv aküleri için elektrikli ısıtıcılar. Tipik olarak, bu tür ısıtma elemanları, pil için özel bir termal kasanın içine yerleştirilir ve bir termostat ve bir LED pil seviyesi göstergesi ile donatılmıştır.
Aküler için ısıtıcıların temel görevi, zorlu kış koşullarında akü performansını korumak için akünün sıcaklığını yeterli seviyede tutmaktır. Gerçek şu ki, soğuk havalarda araba aküleri sıcak havalardan daha uzun süre iyileşir ve kısa yolculuklarda tam olarak şarj olmak için zamanları olmaz.
Bunun nedeni, soğuk havalarda pilin ancak içindeki elektrolit ısındıktan sonra şarj olmaya başlamasıdır. Bu nedenle, iyi bir yalıtımla sarılmış sıcak bir pil, kısa bir kış yolculuğunda bile şarj etmek için zamana sahip olacaktır.
Aküler için fabrika kış ısıtıcılarının ek avantajları, agresif sıvılara dayanıklı yanıcı olmayan malzemelerden yapılmış olmalarıdır. Yani, basit bir deyişle, bu ısıtıcılar yanmaz ve benzin, yağ ve asitlerin etkisi altında tahribata uğramaz.
Bu nedenle, kazaları önlemek için, pili doğaçlama malzemelerle kendiniz yalıtmaya değip değmeyeceğini veya bunun için özel bir ısıtıcı satın almak daha iyi olup olmadığını birkaç kez düşünmenizi öneririz.

Hiç yeni bir pile ihtiyacınız var mı?

Hiç yeni bir pile ihtiyacınız var mı?

Mağazaya gitmeden önce sormanız gereken soru bu. Elbette, marş motoru yarım dönüş yapmayı bile reddederse, yerleşik ağda açıkça bir sorun vardır. Ama bu pil olduğu anlamına mı geliyor?
Numara. Cihaz 2 yaşından büyük olsa ve "deneyimli" uzmanlar tarafından "doğal sebeplerden ölüm" teşhisi konur. Sürekli bakıma ve uygun kullanıma tabi olan modern modeller, orijinal özelliklerini kaybetmeden 9 yıl - uzun bir hizmet ömrüne sahiptir.
Piliniz bitmişse, önce ısıtmanız ve ardından şarj etmeniz gerekir. Burada dikkatlice: önce ısınırız, sonra şarj ederiz. Ve başka bir şey değil. İlk paragrafı tamamlamadan ikinci paragrafa geçemezsiniz. Şimdi pili çıkarıyoruz: herkes halledebilir, çünkü modern arabaların herhangi bir özel beceriye veya özel bir alete ihtiyacı yoktur. Kasayı mekanik hasar açısından hemen kontrol ediyoruz: pil şişmiş veya patlamışsa, bu aşamada bitirebilir ve gerçekten yenisi için mağazaya gidebilirsiniz.
Her şey yolundaysa, pili sıcak bir yere götürüyoruz. Burada, en yeni ve en gelişmiş model olsa bile herhangi bir pilin periyodik olarak şarj edilmesi gerektiğini unutmayın. Bunu yapmak için bir şarj cihazı satın almak daha iyidir: kullanımı kolaydır ve bakımı yeni bir pil satın almaktan çok daha ucuzdur. Ve bu şekilde pilin size daha uzun süre dayanacağı göz önüne alındığında, tasarruflar genellikle açıktır.


Pilin yılda 2 kez şarj edilmesi önerilir: tüm prosedür bir günden fazla sürmez, ancak sonuç olarak pille ilgili olası sorunları en aza indirirsiniz.
Akü nedeniyle motorun çalışmayı reddedebileceğini unutmayın:
 • devrilmiş hizalamaya sahip hatalı bir marş motoru genellikle çok fazla enerji tüketebilir ve gerekli gücü üretemez;
 • yakıt pompası rölesi yanabilir ve motora yakıt sağlamayabilir;
 • ateşleme sisteminin zayıf ayarlanması;
 • kalınlaşmış yağ motorun dönmesine izin vermez.
Motorun çalıştırılmasıyla ilgili olası sorunları önlemek için bu konuyu önceden düşünün. Aküyü düzenli olarak şarj edin, yüksek kaliteli yağ kullanın, zamanında değiştirin, kanıtlanmış benzin istasyonlarında yakıt ikmali yapın.
Donma başlamadan önce, kontağı doğru bir şekilde ayarlamak için bir servis çağırın, marş motorunu ve jeneratörü ve akü kablolarındaki terminallerin durumunu kontrol edin. Basitçe söylemek gerekirse: iyi yağ, yakıt ve kıvılcım - ve sorun yok.
Sert bir iklime sahip bir bölgede yaşıyorsanız, motor ön ısıtıcıları kurmak daha iyidir. Bu, cam 40 derecenin altındayken aracı çalıştırmak için çok zaman kazandıracak.
Peki, araba çalışmayı reddederse, önce nedenini belirleyin ve eski aküyü kontrol ettiğinizden emin olun. Pil başarısız olursa, aşağıdaki nüansları bilmeniz gerekir.

Pil kapasitesi

Gizlilik Politikası

A.Giriş

1. Web sitemizin kullanıcılarının gizliliği bizim için çok önemlidir ve onu korumak için her türlü çabayı gösteririz. Bu politika, kişisel bilgilerinizi nasıl kullandığımızı açıklar.

2. Bu Politikanın hükümlerine uygun olarak web sitemizi ilk ziyaret ettiğinizde çerez kullanımımızı kabul ederek, bir sonraki ziyaretinizde bize çerez kullanma izni vermiş olursunuz.

B. Kişisel verilerin toplanması

Aşağıdaki kişisel veri türleri toplanmaya, saklanmaya ve kullanıma tabidir:

IP adresiniz, coğrafi konumunuz, tarayıcı türünüz ve sürümünüz ve işletim sisteminiz dahil olmak üzere bilgisayarınızla ilgili bilgiler;

Yönlendirme kaynakları, ziyaretlerin uzunluğu, görüntülenen sayfalar ve site gezinme yolları dahil olmak üzere bu siteyi ziyaretiniz ve kullanımınızla ilgili bilgiler;

Sitemize kaydolmak için kullandığınız e-posta adresi ile ilgili bilgiler;

Sitemizde bir profil oluştururken girdiğiniz bilgiler - örneğin adınız, profil resminiz, cinsiyetiniz, doğum tarihiniz, medeni durumunuz, hobileriniz ve ilgi alanlarınız, eğitiminiz ve iş yeriniz;

Adınız ve e-posta adresiniz gibi postalarımız ve/veya haber bültenlerimize kayıt olurken verdiğiniz bilgiler;

Sitemizin hizmetlerini kullanırken girdiğiniz bilgiler;

Kullanım zamanı, sıklığı ve koşulları hakkında bilgiler de dahil olmak üzere sitemizi kullanırken oluşturulan bilgiler;

Adınız, adresiniz, telefon numaranız, e-posta adresiniz ve kredi kartı bilgileriniz dahil olmak üzere, web sitemiz aracılığıyla yaptığınız satın almalar, kullandığınız hizmetler veya yaptığınız işlemlerle ilgili bilgiler;

Kullanıcı adınız, profil resminiz ve gönderinizin içeriği dahil olmak üzere internette yayınlamak amacıyla sitemizde yayınladığınız bilgiler;

Mesajın içeriği ve verilerin amacı dahil olmak üzere bize e-posta veya web sitemiz aracılığıyla gönderdiğiniz her türlü iletişimde yer alan bilgiler;

Bize gönderdiğiniz diğer kişisel bilgiler.

Üçüncü bir şahsın kişisel bilgilerini bize ifşa etmeden önce, bu bilgilerin bu kurallara uygun olarak hem ifşa edilmesi hem de işlenmesi için o kişinin onayını almalısınız.

Üçüncü bir şahsın kişisel bilgilerini bize ifşa etmeden önce, bu bilgilerin bu kurallara uygun olarak hem ifşa edilmesi hem de işlenmesi için o kişinin onayını almalısınız.

B. Kişisel bilgilerinizin kullanımı

Web sitemiz aracılığıyla bize sağladığınız kişisel bilgileriniz bu kurallarda veya sitenin ilgili sayfalarında belirtilen amaçlar için kullanılacaktır. Kişisel bilgilerinizi aşağıdaki amaçlarla kullanabiliriz:

web sitemizi ve işimizi yönetmek;

web sitemizi sizin için kişiselleştirmek;

web sitemizde mevcut olan hizmetleri kullanmanızı sağlamak;

web sitemiz aracılığıyla satın aldığınız ürünleri size göndermek;

size web sitemiz aracılığıyla satın alınan hizmetleri sağlamak;

ödeme yapmanız ve sizden ödeme almanız için size mesajlar, faturalar ve hatırlatmalar göndermek;

size pazarlama dışı ticari iletişimler göndermek;

size özel olarak davet ettiğiniz e-posta mesajlarını göndermek;

sipariş ettiyseniz size bir e-posta bülteni göndermek (artık bizden haber bülteni almak istemediğinizi bize istediğiniz zaman bildirebilirsiniz)

üçüncü iş faaliyetlerimiz veya ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz özenle seçilmiş taraf şirketlerin iş faaliyetleri hakkında yayınlar aracılığıyla veya buna özel olarak izin verdiyseniz, bir e-posta göndererek veya benzer teknolojileri kullanarak size pazarlama iletişimleri göndermek (artık pazarlama iletişimi almak istemediğinizi bize istediğiniz zaman söyleyebilirsiniz)

üçüncü taraf şirketlere üçüncü kullanıcılarımız hakkında istatistiksel bilgiler sağlamak (ancak bu taraflar bu verilerden herhangi bir bireysel kullanıcıyı tanımlayamaz).

Web sitemizle ilgili olarak tarafınızdan veya aleyhinizde yapılan soru ve şikayetlerin işlenmesi;

sitemizin güvenliğini sağlamak ve dolandırıcılığı önlemek amacıyla;

Web sitemizin kullanımını yöneten hüküm ve koşullara uygunluğu doğrulamak için (web sitemizin özel mesajlaşma hizmeti aracılığıyla gönderilen özel mesajların izlenmesi dahil)

başka amaçlar için.
Made on
Tilda